Kila kod dece je najčešći problem u dečjoj hirurgiji

Dr Miroslav Stojanović

Služba dečje hirurgije Poliklinike Maja vrši dijagnostiku, evaluaciju i lečenje svih urođenih i stečenih poremećaja gastrointestinalnog trakta i abdominalnih organa. Ona se često odnosi na lečenje različitih vrsta kile kod dece (hernija, bruh):

• preponska (ingvinalna) kila;
  • hidrocela i funiculocela (vodena kila);
  • umbilikalna (pupčana) kila;
  • epigastrična kila.

Kila kod dece je najčešći problem u dečjoj hirurgiji. Dr Miroslav Stojanović zajedno sa ostatkom svog tima, posebno naglašava da se roditelji jave dečjem lekaru čim primetite otok. Otok postoji kao kuglica, manjih ili većih dimenzija u predelu prepona ili u regiji mošnica kod dečaka, odnosno u regiji velikih usmina kod devojčica. Postoji mogućnost da otok bude bezbolan, ali ukoliko je kila uklještena, onda postoji i bol i uznemirenost deteta. Dijagnoza se postavlja brzo i lako jer uglavnom nisu potrebne dodatne analize i snimanja. Bitno je da znate da je jedini način rešavanja kile – operacija.

Detaljnije o odeljenju dečje hirurgije i našoj organizaciji možete pogledati ovde ili nas kontaktirati za više informacija.